Chartra egen elbåt med middag på Djurgården eller vid Nacka Strand
Antal personer: 15-102 pers

Chartra egen elbåt med middag på Djurgården eller vid Nacka Strand

Alla kan vara delaktiga
Avkopplande och inspirerande miljö
Boostar energi och kreativitet

Vad som ingår

Egen chaufför på båten
3-rätters middag på Villa Godthem
Projektledning inför ert event samt samlingsfaktura
En elbåt 15-34 pers, ca 1-1.5h

Välj tillval

Räkna ut ditt pris

Ändra antalet och få ut nytt pris direkt.

Pris per person: 890 kr ex. moms
Totalt: 54600 kr ex. moms

Gör förfrågan

Fyll i alla kontaktuppgifter för att det ska bli så enkelt som möjligt för oss att ta kontakt med dig. Vi återkommer inom 1 tim.

2+2 =

Information om Chartra egen elbåt med middag på Djurgården eller vid Nacka Strand

Upplev Stockholm från vattnet – tyst, hållbart och exklusivt!

Med Sightseeing Ride får ni en privat elbåt som tar er genom Stockholms vackra kanaler. Båtarna drivs av 100 % grön el, laddad med vind- och vattenkraft. Därför blir färden helt fri från utsläpp och motorljud – en stilla och ren upplevelse.

Våra båtar rymmer upp till 34 personer. Är ni ett större sällskap så delas ni upp i olika båtar. Båtarna är dessutom utrustade med livbojar och flytvästar enligt europeiska säkerhetskrav. Skulle det regna, skyddar tak och genomskinliga väggar – så utsikten är ändå lika fantastisk.

Turen varar i en timme. Därefter avnjuter ni en middag på Villa Godthem på Djurgården, alternativt i Seagrill på Kajen, Nacka Strand. Paketet är baserat på Villa Godthem men justeras om ni väljer annan restaurang under tillval.

Om ni föredrar något annat, samarbetar vi även med flera uppskattade restauranger i området – som Restaurang Eld, Skroten och Spritmuseum alternativt Restaurang J vid Nacka Strand.

Det här är en idealisk aktivitet för er som vill samla kollegor eller kunder. Ni får en avkopplande upplevelse med hållbar profil och förstklassig mat.

Om ni är fler än 34 personer finns passande tillval att klicka i. Dessutom kan ni boka en guide som berättar om det ni ser, eller en musiker som underhåller med musikquiz.

För att göra upplevelsen ännu mer minnesvärd erbjuder vi även fotografering och filmning via Memento. Våra professionella fotografer fångar viktiga ögonblick under event, konferenser eller team-building. På så sätt kan ni bevara stunderna långt efter att dagen är slut.

Förslag på tidsschema för abonnera egen elbåt och middag på Djurgården (Vänligen hör med oss för detaljer):

16.30-17.30 – Båttur, avgår från Logårdstrappan, nedanför slottet
17.45-20.00 – En härlig 3-rätters serveras på vald restaurang
20.00 – Fortsättning i baren för dem som vill sitta kvar

     

FAQ Chartra egen elbåt

Paketet passar grupper från 15 upp till 102 personer. Varje båt tar upp till 34 gäster, så för större sällskap bokas flera båtar samtidigt. Det gör att upplägget fungerar väldigt bra även för större sommarfest för företag i Stockholm där ni vill hålla ihop känslan, men ändå ge alla en exklusiv upplevelse.

Ett vanligt upplägg är att ni börjar med cirka en timmes privat båttur och fortsätter därefter till middag. Det skapar ett naturligt flöde i kvällen och gör planeringen smidig för dig som bokar. Gästerna får en tydlig start, följt av middag och vidare mingel i en avslappnad miljö.

I grundupplägget ingår privat elbåt med egen chaufför, projektledning inför eventet, samlingsfaktura och en 3 rätters middag på restaurang. Det finns även möjlighet att välja andra restaurangalternativ beroende på vilken känsla ni vill skapa för kvällen.

Det är en viktig trygghet i planeringen. Båtarna har tak och genomskinliga väggar, vilket gör att ni fortfarande får utsikt och en bra upplevelse även om vädret skiftar. Det gör paketet till ett mer säkert val än många andra sommaraktiviteter i Stockholm.

Ja, det finns flera sätt att lyfta upplevelsen ytterligare. Många väljer att addera livemusik eller ett musikquiz ombord för att skapa energi redan från start. Vill ni istället ha ett mer avslappnat och inspirerande upplägg kan ni boka en guidad tur som ger en fin inramning till ert företagsevent i Stockholm.

Ja, absolut. Båtarna drivs med 100 procent grön el från vind och vatten, vilket ger en tyst tur utan motorljud och utsläpp under färden. Det gör det till ett genomtänkt val för företag som vill kombinera upplevelse med hållbarhet.

Absolut, vi kan hämta upp er vid till exempel Nybroplan istället. Notera att båthyran är på två timmar och att själva båtturen kan bli något kortare beroende på vald upphämtningsplats. Det går alltid att anpassa upplägget så att det passar ert schema och er kväll på bästa sätt.

Ja, det går bra, men det tillkommer extra båthyra, eftersom turen tar längre tid, samt slussavgift. Vi hjälper er att räkna på upplägget så att ni får rätt helhet för ert företagsevent i Stockholm.