A-Hub konferens & kickoff

3 händelserika dagar på Gotland

Vårt uppdrag var att skapa en tre dagars kickoff för A-Hub med fokus på att stärka gemenskapen och främja kunskapsutbyte mellan hubbarna i hela landet. Målet var att leverera en inspirerande upplevelse som samlade teamet och lade grunden för framtida framgång.


För fjärde året i rad valde A-hub att samarbeta med oss för sin höstkickoff, och denna gång gick resan till Gotland. Efter tidigare års kickoffer till Åre, Ellery Beachhouse och Vision Vindö så fortsätter vi att skapa oförglömliga upplevelser tillsammans. Årets event samlade 45 deltagare som tillsammans abonnerade en egen salong på Destination Gotland för att inleda sitt äventyr på ön.

Under tre händelserika dagar fylldes schemat med en rad spännande och sammansvetsande aktiviteter. De hann med allt ifrån en skräddarsydd cykelaktivitet genom Gotlands vackra landskap, gemensamma matlagningsaktiviteter, strandhäng, en pulserande poolfest och en härlig galamiddag inne i Visby.

Information om A-Hub konferens & kickoff

Boendet på Vidhave, beläget endast 15 minuter från Visby, erbjöd moderna och miljövänliga villor med en fantastisk utsikt över havet. På området fanns alla tänkbara bekvämligheter, som restaurang, konferenslokal, pool, bastu och badtunnor, som kunde nyttjas under hela vistelsen för en perfekt mix av avkoppling, nöje & möten.

Höjdpunkterna från Gotland var många, men A-Hubs egna poolfest med brandade handdukar, badbollar och DJ blev en solklar favorit. Avslutningen på sista kvällens galamiddag med DJ-battle mellan kollegorna var en annan minnesvärd upplevelse som skapade både skratt och oförglömliga minnen.

Tack A-hub, för att vi återigen fick vara en del av er fantastiska resa!

 

  • 45 personer
  • 3 dagar
  • 1 medföljande projektledare
  • 40 nedlagda projekttimmar
  • Resor från 7 olika destinationer
  • Över 10 inblandade leverantörer
  • Skräddarsydda aktiviteter på plats
  • Merch
  • Ljud- och ljusrigg
  • Skräddarsydd hemsida
  • Deltagarhantering
  • Medarbetarenkät
  • Fotograf på plats under hela resan 
  • Aftermovie

Vill du veta mer?