Information om Discgolf och 3-rätters middag på Djurgården
Testa på discgolf (även kallad frisbeegolf), en riktigt kul sport som riktar sig till alla, oavsett ålder eller skicklighetsnivå! Perfekt för både den mindre och större företagsgruppen som vill kombinera en härlig naturupplevelse med aktivitet för att främja gemenskap och glädje.
Det enda som krävs för att komma igång är en disc vilket man även klarar sig länge på som nybörjare. Basen i discgolf är inte mer komplicerad än att man har en plats markerad där man börjar kasta ifrån, och en bit bort har man ett givet mål att träffa.
Vi rekommenderar att köra discgolf vid Kaknästornet då området är utrustat med välgjorda banor.
Har man inte en discgolfbana i sin närhet är det dock inga problem utan aktiviteten kan skräddarsys efter plats/ önskemål. Tips på annan bana är Tantolunden och är ni intresserade utav detta istället följt av en härlig middag på någon av Söders många pärlor mejla oss för mer info!
Förslag på tidsschema för discgolf vid Kaknäs följt av middag på Villa Godthem (Vänligen hör med oss för detaljer):
17.00 – Aktivitet: Discgolf
19.00 – Promenad till restaurangen
19.30 – 3 rätters middag på Villa Godthem